Jdi na obsah Jdi na menu
 


50.léta

Období od 1950 do 1959
annex---hepburn--audrey--breakfast-at-tiffany-s-_21.jpg

 

Móda

Vyznačovala se různými vzory - puntíky, proužky či kostičkami. Móda vycházela z let 40., ale byla více odpoutaná a výraznější. Kladl se velký důraz na ženské křivky, takže šaty nebo blůzy byly do pasu obepínavé, pas zúžený a sukně široké (nosívaly se i spodničky) nebo úzké, aby obepínaly boky. Délka sukní byla většinou těsně pod kolena, ale nosily se i delší (do půlky lýtek nebo až ke kotníkům). Barvy se objevovaly "veselejší", např. žlutá, zelená, červená, modrá, bílá.

Účes a líčení                       grace_kelly_1956.jpg

Typické byly kudrny a podtočená ofina. Ovšem ne všude na světě to tak bylo. U nás si ženy vlasy spíše halily do šátků, kdežto v USA se ženy kulmovaly, natáčely, výrazně se líčily (většinou červené nehty a rty) a nosily výrazné doplňky.

Nejznámější módní ikony 50. let jsou Marylin Monroe, Audrey Hepburn, Grace Kelly.c1200766-da8f-45b7-aec1-9719acb09992.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Hudba

V této době se dostal na vrchol hlavně Rock 'n' roll a Rhythm & blues.

Rock 'n' roll - je to žánr, který se poprvé objevil v USA a rychle se šířil po celém světě. Pokládá se za první etapu vývoje rockové hudby. Stal se jedním z nejoblíbenějších stylů v hudbě (Elvis Presley, Bill Haley, Roy Orbison).

Rhythm & blues (R'n'B) - styl, který byl vytvořen afroameriany, kombinuje prvky jazzu, gospelu a bluesu. Nejčastějšími nástroji jsou basová kytara, saxofon, bicí a klávesové nástroje (Fats Domino, Dr. John, Professor Longhair).

elvis_presley_promoting_jailhouse_rock.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky 50.léta