Jdi na obsah Jdi na menu
 


70.léta

Období od 1970 - 1979

 

Móda

Začátek 70. let se nesl ve stylu šatů v délce do poloviny lýtek či ke kotníkům. Roku 1971 se objevily tzv. hot pants, neboli úzké kalhoty. Ženy nosily saténové kalhoty do pasu s rozšířenými nohavicemi (zvonáče) nebo džíny, luxerové topy, sametové šaty nebo pajetkové topy. Střed 70. let byl ve stylu nabíraných sukní, vyšívaných látek a květinových vzorů. V pozdních letech byla móda ovlivněna disco stylem. Populární se staly overaly na zip. Na konci 70. let se nosily sukně s rozparkem, hedvábné topy a topy s třásněmi. V obuvi se objevil vysoký podpatek a platforma. Konec ovládl punk - roztrhané džíny, rozdrásaná trika, kožené bundy a vystříhané účesy.

 

Účes a líčení

Typická pro 70. léta je trvalá a nebo naopak rovné vlasy. Nejoblíbenější byl tzv. bob - vlasy vzadu natupírované, aby byly co nejvíce objemné. U krku jsou staženy do culíku. Nosily se různé módní doplňky - čelenky, stuhy, šátky, náušnice.

                                           cher.jpg

Hudba

Progresivní rock - styl rockové hudby pocházející z psychedelického rocku (Pink Floyd, Yes, Genesis)

Heavy metal - rychlejší a tvrdší varianta hard rocku (AC/DC, Scorpions, Motörhead, Iron Maiden)

Glam rock - styl hudby, který se objevil po éře hippies (T. Rex, Alice Cooper)

Hard rock - styl vycházející z rock'n'rollu, kořeny vychází z garage a blues rocku (Aerosmith, Bon Jovi, Europe, HIM, Led Zeppelin, Nazareth, Queen)

Pop music (pop) - jedná se o hudbu s výraznou zpívanou melodií doprovázenou moderním způsobem (ABBA, Boney M. Cher) 

abba.jpg               

 

Náhledy fotografií ze složky 70.léta